Proč máme pracovat se zdroji, ale ne zdroje s námi

22.12.2021

Psaní nějakého smysluplného textu není tak samozřejmá činnost, jak by se mohlo na první pohled zdát. V některých případech o tématu nemáme dostatek informací, jindy je naopak zdrojů takové množství, že se může na světlo dostat zajímavý fenomén: v záplavě informací se stáváme otroky zdrojů a údajů v nich.

Není překvapením, že jsem se za těch mnoho let na Wikipedii naučil psát odborné texty (teď už snad skutečně dobré), v tomto ohledu mi mnoho dala. Nicméně cesta byla trnitá a mimo jiných problémů jsem i já býval otrokem zdrojů. Oči mně v tomto případě před mnoha lety otevřel jeden znalý kolega. V čem tedy spočívá ono otročení?

Představme si nějakou modelovou situaci. Protože mám rád zoologii, berme, že chceme (máme za úkol) napsat práci o určitém druhu asijské myši, přičemž máme přímo obrovské množství materiálů a vědeckých studií. I když bychom dostali do rukou podobný informační poklad, cesta k výsledku nebude tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Vždy je třeba pečlivě vybírat vhodné informace a logicky je na sebe nabalovat, aby výsledek působil jako dobře zkomponovaná skladba, nikoli jako dort jistých dvou šelem z pohádkové knížky.

Snaha uvést všechny možné informace nejvíce bije do očí právě v případě populárně-naučných textů. K čemu je například českému čtenáři výpis, že se určitý druh myši vyskytuje u uzbeckého sídla Ittifoq (to skutečně existuje!) a u dalších podobných sídel? Pravda, může to být tip na prázdniny pro milovníky hlodavců, ale pokud se u Ittifoq nevyskytuje nějaká jedinečná myší populace (myš je pro tuto oblast endemitní, nebo má třeba dva ocasy, anebo třeba žere lidi), je to spíše informace pro informaci. Čím více jich je – a že jich může být, třeba výčet různých metod vědeckých studií tam, kam logicky patří jen výsledky –, tím více se v nich ty opravdu důležité, a pro českého čtenáře užitečné a zajímavé, údaje ztrácejí.

Tímto trochu odlehčeným pojednáním bych se chtěl se čtenáři, kteří sem ještě náhodou zabloudí, rozloučit pro rok 2021. Přeji vám hezké svátky, v novém roce pohodu a klid od koronavirů i přidružených (ne)odborníků. Mějte se rádi a udržujte si pozitivní mysl! A nezapomeňte kriticky myslet a analyzovat, při psaní textů i v reálném životě. Myším i lidem zdar!

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky