O faktické správnosti informací

13.06.2020

Na začátku roku 2016 jsem založil článek traváček Bourkův. Jedná se o malého travního papouška, který se vyskytuje ve stepích centrální Austrálie. A nese jméno po guvernérovi Nového Zélandu Richardovi Bourkem. Daná informace mi přišla velice zajímavá, a to natolik, že jsem ji navrhl do rubriky Zajímavostí na Hlavní straně Wikipedie.

Velice pečlivému Janu Kameníčkovi, který rubriku spravuje, daná informace přišla asi taktéž velmi zajímavá; do Zajímavostí ji skutečně uvedl. Nevím, nakolik zajímavá přišla těm tisícovkám lidí, co ji tam viděli, ale teprve za několik let jsem celkem jednoduše zjistil, že Richard Bourke byl guvernérem Nového Jižního Walesu. Australského státu.

Naskýtá se několik otázek. Proč jsem danou chybu udělal? A proč ji za tu dobu neopravil nikdo z přihlížejících? A zaznamenal ji vůbec někdo? Guvernéra lze snadno vyhledat, uvedená informace je správně i v uvedeném zdroji, navíc papoušek žije v Novém Jižním Walesu a ne na Novém Zélandu, takže šlo uvažovat i logicky. Udělal jsem chyby v odborných textech, ale podobný údaj je přeci velmi snadno pochopitelný a v něm snad nelze chybovat. Nebo ano?

Je těžké si na toto odpovědět. Člověk je tvor chybující, někdy velmi roztěkaný. A také velmi často přijímáme podobné nesprávné informace jako fakt, aniž bychom si je ověřili. Zdá se, že jde pouze o problém Wikipedie (a skutečně bych mohl z Wikipedie ukázat mnoho hrubek svých a mnoho hrubek jiných). Wikipedie nemá žádnou placenou redakční kontrolu, takže si lze říci, že pokud budeme používat pouze kvalitní věrohodné zdroje, žádné podobné "informace" v nich nebudou. To jsem si také myslel. Nicméně při psaní textů se člověk mnohdy ponoří hluboko do obsahu zdrojů a pak narazí třeba na následující ukázky:

  1. válka korejská, válečný konflikt v Koreji v letech 1950-53. Rozpoutala jej Korejská lid. dem. rep. (KLDR), jejíž vojska 25. 5. 1950 překročila demarkační linii a zaútočila na Korejskou rep. na J po. OSN prohlásila KLDR za agresora a vytvořila mez. jednotky vedeně USA, kt. se v září 1950 vylodily v již. Koreji a útočníky zatlačily k čín. hranici. V listopadu 1950 do bojů zasáhli tzv. čín. dobrovolníci, před nimiž vojska OSN ustoupila na J, a fronta se posléze stabilizovala poblíž pův. dělicí linie. 27. 7. 1953 bylo uzavřeno příměří. Počet obětí války odhadován na 4 miliony. – Ottova encyklopedie A–Ž
  2. This species ranges widely from Mexico south to Bolivia (Lamar 1997). Biogeographic Regions: nearctic (native)bičovka zelená, Animal Diversity Web
  3. No fossils of Chiromyiformes have been found. The only other known species, Daubentonia robusta (giant aye-aye), became extinct at the beginning of the 20th century. If they represent a basal group to all the strepsirrhines, then they might have evolved 63 million years ago; but if they are simply a sister clade to Lemuriformes, then they might have evolved 50 million years ago. Molecular-clock analyses suggest that Chiromyiformes and Lemuriformes diverged more than 45 million years ago. – BIRX, James, 2010. 21st Century Anthropology: A Reference Handbook, s. 566.


Zřejmě bychom informace z velkých encyklopedií a databází přijali bez další kontroly; přitom korejská válka začala o měsíc později a bičovka zelená žije v oblasti neotropické, ne v nearktické. Ksukola D. robusta jsem v pravdě podrobně nezkoumal, ale 20. století doporučuji porovnat s jinými texty o tomto vyhynulém druhu; zřejmě to nebude tak, jak kniha uvádí (navíc infrařád Chiromyiformes dnes tvoří více druhů, ale to už jsme zase u aktuálnosti zdrojů). Těch ukázek z Wikipedie i odjinud bych mohl poskytnout ještě mnoho, což by však přesahovalo dosah tohoto článku.

Poučení, nevěřme všemu, co se píše, zamysleme se desetkrát, než něco zveřejníme a kontrolujme si několikrát hlavně ty informace, které předáváme druhým. Při přebírání obsahu Wikipedie je lépe – pokud text potřebujeme k něčemu důležitému – si jej ještě porovnat s jinými zdroji. Ale zároveň kriticky přemýšlejme i nad věrohodnými zdroji, protože ani ty nepředstavují svatou krávu a zdaleka nejsou neomylné.

Pak se nestane, že guvernér bude pocházet úplně odjinud. A také pak budeme mít bleskový čich na nesmysly a třeba někomu nepošleme na email překrásnou rostlinu mahamera, která kvete jednou za 400 let. I já jsem poštou obdržel tento ... ... obyčejný kaktus...

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky